Run for Fun Club
Run for Fun Club
Hobby Marathon Runner Diary

NELI

Pauillac “Marathon du Medoc”

September 2018

 

Eelmise maratoni mälupildid on veel selgelt silmade ees. Lumised mäetipud viikingite maal Põhja-Norras. Seekord viib Air-Baltic mind aga Lõuna-Prantsusmaale, Bordeaux veinipiirkonda, kus toimub juba 34ndat korda veinimaraton “Marathon du Medoc”. Prantslased tõesti armastavad veini ja seetõttu ei tohiks olla kellegile üllatuseks, et neil on ka oma veinimaraton!

Veinimaratonile lubatakse 8500 jooksjat ja registreerimine avati märtsis. Kindlat kuupäeva välja ei kuulutatud ja nii tuligi alates esimesest märtsist mitu korda päevas nende kodulehte külastada, et sellest suursündmusest mitte ilma jääda. Registreerimine avati lõpuks viiendal kuupäeval ja vabad kohad täitusid vaid loetud tundidega. Lisaks info neile, kes tulevikus soovivad Prantsusmaal maratoni joosta. Enne võistlust on vaja korraldajatele esitada ka kehtiv arstitõend.

Bordeaux on maailma suurim veinitööstuse pealinn, kus veini on toodetud alates 8. Sajandist. Linna ajalooline osa on UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Bordeaux on nagu Pariisi noorem õde, tänavatel jalutades on kohati tunne, et oledki hoopis Pariisi sattunud. Pärast Pariisi ongi just Bordeaux’s kõige rohkem Prantsusmaal säilinud ajaloolisi hooneid.

 

Maratonile eelneval päeval toimus traditsiooniline “Pasta Party”. Lõbutseda prantslased oskavad. Vein voolas ojadena ja pasta oli “Al dente”.

 

Le marathon le plus long du monde

Kõige pikem maraton maailmas, sest lisaks rasketele tõusudele pannakse jooksjad proovile ka veini degusteerimistega raja ääres.

Kõigele lisaks lubatakse maratoni päevaks 30+ soojakraadi. Maratoni jooksmiseks see temperatuur kõige parem ei ole aga ilm on üks paljudest asjadest, mida me muuta ei saa ja tuleb mõelda positiivselt. Parem ikka +30, kui samapalju miinuskraade.

Meie vapper naiskond enne starti: puhanud ja värsked!

Meie vapper naiskond enne starti: puhanud ja värsked!

Selle aasta maratoni teema oli “Lõbustuspark”.  Suurepärase etenduse andsid õhuakrobaadid, kes alustasid oma eeskavaga pool tundi enne starti ja lõpetasid vaid mõned minutid enne stardipauku.

Õhuakrobaadid muutsid stardiootuse väga lõbusaks.

Õhuakrobaadid muutsid stardiootuse väga lõbusaks.

Mitte ühestki lõbustuspargist ei puudu ka “Ameerika mäed”. Raja profiil oli ameerika mägede vääriline. Rasked tõusud ja mõnusad lauged nõlvad juhatasid ühest istandusest järgmisesse koos imeliste vaadetega viinamarjaväljadele.

Lõbustusparki tullakse ikka lõbusate kostüümide ja hea tujuga. Esindatud olid kõik looma ja linnuliigid. Oma kohalolekuga austasid meid veel ka Jeesus Kristus, Kapten Jack Sparrow, Batman ja paljud teised kuulsad tegelased.

Enne starti sõlmisin endaga suulise lepingu, et esimesed 30 km jooksen nii kiiresti kui võimalik ja viimased 12+ kilomeetrit naudin raja ääres pakutavaid hõrgutisi. Päris elus aga ei suutnud ahvatlustele vastu panna ja nii oligi esimene degusteerimine natuke enne 11ndat kilomeetrit.

Bon appetit!

Minu esimene vein veinimaratonil.

Minu esimene vein veinimaratonil.

Marsruut läbis teiste seas selliseid kuulsaid veinimõisaid nagu Pauillac, St. Julien-Beychevelle, St. Estèphe ja rohkem kui 50 lossi. Bordauax’s valmib ligikaudu 960 miljonit veinipudelit aastas, nii igapäevaseks tarbimiseks kui ka maailma kõige kallimad veinid.

Kokku oli maratoni rajal 21 veinipeatust. Esimene peatus oli juba esimesel kilomeetril.

Marathon du Medoc (1).jpg

Kuna ilmataat oli soojakraanid lahti unustanud, siis kasutasid paljud jooksjad võimalust ennast veinimõisa tiigis jahutada.

Marathon du Medoc.jpg

Maratonile tulid kaasa elama nii muusikud, veinimõisade omanikud kui lihtsad külaelanikud.

See maraton oli väga hea õppetund: "Elu tuleb ikka mönuga vötta". Ei pea olema kogu aeg nii raske ja nii tõsine.

Degustatsiooni ja tantsu peatus Dourthe veinimõisas.

Degustatsiooni ja tantsu peatus Dourthe veinimõisas.

Veinimaratonil käib jutt ikka veini ümber aga väga hästi oli korraldatud ka tavalise veega varustamine. Vett jagati väikestes pudelites ja veepunkte oli parasjagu. Tore oli see, et kasutatud pudelid ja topsid ei visatud suvaliselt tee äärde, vaid selleks olid korraldajate poolt üles seatud tühja taara äraviskamise kohad koos plakatitega: “Hoiame loodust”.

Distantsi lõpu poole said need jooksjad, kes krampidega rajal võitlesid ka massaaži nautida.

Marathon du Medoc.jpg

Lisaks veinile oli ka toidulaud rikkalik. Tavapärasele banaanile, õunale, rosinatele pakuti veel saia hanemaksa pasteedi ja singiga, juustu, maisi, antrekooti, austreid ja jäätist.

Marathon du Medoc.JPG

Viimasel kilomeetril oli avatud ka ilusalong, kus kõik soovijad ennast korda said teha, et siis värske make-up'ga finiši joon ületada.

Marathon du Medoc.JPG

Nagu te arvate võite, siis isiklikku rekordit pärast sellist jooksurajal tipsutamist vist oodata ei tasu. Aga finišhisse ma jõudsin ja auhinnaks … pudel väga head veini!

 

Enely Jaager.jpg

Lisaks sellele, et Bordeaux on üks tuntumaid veinipiirkondasid üle kogu planeedi maa, asub siin ka Euroopa kõige pikem liivadüün “Dune du Pilat”. See unikaalne liivasein paikneb Atlandi ookeani, Arcachoni lahe ja poolsaare vahel ning on ümbritsetud tohutu männimetsaga.

Enely Jaager.JPG

Selline siis oli meie sündmusterohke maratoni nädalavahetus. Prantsumaalt lahkun hea tuju ja "Tour de France" päevitusega. Suurimad tänud minu toredatele reisikaaslastele, Margitile ja Mariliile.

Kolm musketäri Bordeaux’s

Kolm musketäri Bordeaux’s

Järgmise maratoni jooksen jälle Prantsusmaal. Sihtkohaks konnasööjate pealinn, minu lemmiklinn PARIIS!

Start Champs-Elyseel 14.04.2019!

Start Champs-Elyseel 14.04.2019!